Во Гостивар и Скопје

Уапсени тројца наркодилери

Ноќеска околу 01.45 часот на ул.„101“ во Гостивар, полициски службеници од СВР Тетово ги лишиле од слобода А.Т.(23) и М.С.(20) од Гостивар, затоа што при преглед кај нив е пронајдена марихуана.

„Вчера во 23.10 часот, полициски службеници од СВР Скопје од ул.„Самоилова“ го привеле Е.И.(21) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По комплетно документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок“ информираат од МВР.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе