МВР

Уапсени наркoдилери во струшко

Вчера околу 14:00 часот, на патот Струга-Дебар, во близина на браната „Глобочица", сопрено е патничко моторно возило „голф" со струшки регистарски ознаки, управувано од П. И. (26) од село Велешта, струшко. При преглед во возилото, полициските службеници пронашле и одзеле марихуана.

Возачот на возилото и сопатникот М. А. (37) од село Долно Татеши, струшко се приведени и по целосно документирање, Одделение за внатрешни работи Струга ќе поднесе соодветна пријава.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе