Уапсени наркодилери на Бит пазар

Три лица вчера биле уапсени кај Бит Пазар, Скопје.

„Вчера во 20 часот и 30 минути полициски службеници од СВР Скопје од подрачјето на Бит Пазар ги лишиле од слобода 23-годишниот С.Б. и 18-годишниот Ф.Ш. од Скопје, затоа што при извршен преглед кај нив била пронајдена марихуана.Потоа, 20 минути пред полноќ, полициски службеници од СВР Скопје од подрачјето на Бит Пазар, го лишиле од слобода 25-годишниот Б.С. од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана“, информираат од МВР.

 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе