МВР

Уапсени 8 дилери во едно деноќие

Во Куманово синоќа во 22.50 часот полициски службеници го привеле С.В. (36) од Куманово, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена и одземена марихуана.

„Вчера во 22.40 часот во скопското село Горно Нерези, полициски службеници на СВР Скопје ги лишиле од слобода Д.С.(21), Д.Ш(23) и Г.С.(22), сите од Скопје, поради тоа што при нивен и преглед на патничко возило „сеат леон’’ била пронајдена марихуана.

Исто така вчера околу 22.50 часот во тетовското село Боговиње полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода Џ.Х.(26) и С.С.(22), двајцата од Тетово поради тоа што при нивен и преглед на возило „бмв“, со тетовски регистарски ознаки, во кое се наоѓале, биле пронајдени кокаин и марихуана. По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде изготвен соодветен поднесок.

Вќчера во 20.35 часот на ул.„Живко Брајковски“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода А.М.(21) од Гостивар и Ш.Ј.(18) од гостиварското село Равен, поради тоа што при преглед кај нив била пронајдена марихуана.

По целосно документирање на овие случаи, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок“, информираат од МВР.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе