Уапсена Катица Јанева

По наредба на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска, уапсена е специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдија од МВР, за МКД.мк. Јанева е уапсена во нејзиниот дом, а според наши информации во моментов се врши претрес во просториите на СЈО. Јанева неофицијално е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувањата.

За во 14 часот закажана е прес-конференција на шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска.

Апсењето уследи откако вчера беше сослушана за случајот „Рекет“  во присуство на адвокат.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе