Уапсена Катица Јанева

По наредба на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска, уапсена е специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдија од МВР, за МКД.мк. Јанева е уапсена во нејзиниот дом, а според наши информации во моментов се врши претрес во просториите на СЈО. Јанева неофицијално е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувањата.

За во 14 часот закажана е прес-конференција на шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска.

Апсењето уследи откако вчера беше сослушана за случајот „Рекет“  во присуство на адвокат.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе