Уапсен Турчин во Катланово, украл автомобил

Поради сомнеж дека украл автомобил полицијата уапси државјанин на Република Турција. Тој бил фатен во скопско Катланово. Тој бил задржан во полициска станица за понатамошна постапка.

„Синоќа во 02.30 часот во с.Катланово, скопско, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода А.Ч. од Република Турција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „одземање на моторно возило“, велат од полицијата.

 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе