Уапсен на влез во Македонија, во полициските упатства пишувало „апси“

На граничниот премин Блаце уапсен е скопјанец за кого во оперативните упаства на полицијата пишувало „апси“, додека на граничниот премин Долно Блаце е уапсено лице кое нападнало царински службеник 

Вчера на пладне на граничниот премин „Долно Блаце", на влез во земјава од слобода бил лишен М.А.(38) од Скопје, за кого било утврдено дека тој во оперативната евиденција е со мерката „апси", по судска наредба од 10 јануари минатата година. Тој е предаден на полицијата во Мирковци за  натамошно постапување.

Синоќа на граничниот премин „Блаце", при влез во државата, бил приведен Ј.А.(35), поради тоа што физички нападнал царински службеник, додека тој извршувал службени дејства. По целосното документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

 

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе