Инцидент во Скопје

Уапсен маж кој се заканувал со нож

Маж кој со нож му се заканувал на Скопјанец бил лишен од слобода, соопшти полицијата.

„Вчера во 11:30 часот на ул.„28“ во населба Илинден, Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода 38-годишниот В.Љ. од Скопје поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, а постапувајќи по претходна пријава на 59-годишниот С.К. од Скопје кој пријавил дека околу 09:00 часот во близина на место викано „Плац“ во населба Илинден го навредувал и со нож му се заканил по неговиот живот. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“ информира МВР.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе