Во акција на полицијата

Уапсен кумановец кој по загинувањето на ќерката нудел пари за да се убијат некои лица

Полицијата уапси 57-годишен кумановец и против него поднесе кривична пријава откако било утврдено дека тој последниве месеци нудел пари за да се убијат некои лица кои тој ги поврзувал со сообраќајна несреќа случена минатата година, но исто така им се заканувал со убиство на лицата кои ги поттикнувал за него да убијат.

„Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за криминалистичка полиција при МВР денеска го лишија од слобода Д.Ф.(57) од Куманово и до Основното јавно обвинителство Куманово е поднесена кривична пријава против него, за сторено кривично дело Поттикнување на кривично дело убиство по чл.123 став 3 а в.в со член 23 од Кривичниот законик“, информира МВР.

Од Министерството велат дека во периодот од април до август 2021 година, Д.Ф., во врска со сообраќајна незгода која се случила во 2020 година, поттикнувал лица за парична награда да извршат убиство над неколку лица.

„Исто така, во наведениот период пријавениот во повеќе наврати на лицата кои ги поттикнувал да го извршат кривичното дело 'убиство' им се заканувал со огнено оружје со цел да го извршат кривичното дело“, се вели во соопштението на МВР и се додава дека Д.Ф. во текот на денот ќе биде изведен пред Судија на претходна постапка.

Претходно од МВР беше лиферувана информација дека ќерката на уапсеното лице загинала минатата година во сообраќајна несреќа.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе