Турски државјанин со лажни документи за возило сакал да помине на „Деве Баир“

Турски државјанин е уапсен вчера на Граничниот премин „Деве Баир“, откако на границата покажал лажни документи за приколка, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Вчера во 18:20 часот на Граничниот премин „Деве Баир“, при извршена проверка на Б.М. (60) од Турција, кој управувал товарно возило мерцедес со турски национални ознаки, било констатирано дека меѓународнaта зеленa картa за товарното возило и зелената карта за полуприколката што ги доставил на увид биле со невистинита содржина, посочуваат од МВР.

Тој бил лишен од слобода и предаден на полициски службеници од Полициската станица во Крива Паланка за понатамошна постапка.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе