Турчин осуден на затвор баран со потерница и за друго кривично дело фатен во Скопје

Во Скопје синоќа во 21.30 часот на ул.„391" полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода С.Т.(51) од Република Турција, со живеалиште во Скопје. Како што соопштија денеска од МВР, тој бил баран по две централни потерници од Основен кривичен суд Скопје.

„С.Т. бил осуден на затворска казна од една година и четири месеци за сторено кривично дело „тешка кражба" по член 236 од Кривичниот законик, а бил баран и за издржување мерка притвор за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста" по член 144 од Кривичниот законик“, се појаснува во соопштението.

Лицето било предадено во казнено-поправна установа за издржување на мерките.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе