Тројца приведени по синоќешната престрелка во Тетово

Три лица се уапсени по вооружената престрелка доцна синоќа во центарот на Тетово. Инцидентот се случил во близина на угостителски објект на улицата Маршал Тито, а на престреката претходела расправија меѓу две лица во казино во Тетово.. Полицијата трага и по други сомничени.

Вооружениот напад бил пријавен во полиција синоќа во 21.07 часот.

Како што информира МВР, на престрелката претходела расправија во казино помеѓу Н.М.(34) од една страна и Д.М.(43) од тетовското село Лавце и Б.Д.(43) од Тетово, од друга страна. Тие излегле надвор на улицата, по што биле испукани куршумите, а се вклучиле и други лица. Во престрелката нема повредени.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Тетово.

Во ПС Тетово биле приведени и задржани Б.Д. и Д.М, и Р.Џ.(28) од село Шипковица, а се бараат и други лица за целосно рачистување на случајот.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе