Тројца повредени во сообраќајка на патот Скопје-Тетово

Три лица се повредени, од кои едното потешко, во сообраќајка што се случила вчера попладне на автопатот Скопје-Тетово, кога автомобил „Опел астра“ со гостиварски регистарски ознаки управувано од Ц.С. (40) од гостиварско, излетало од коловозот и се превртело. 

Со тешки телесни повреди се здобил Ц.С. и бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, а сопатниците Д.С. (38) и малолетник по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување. 

Увид на место на настанот извршила увидна екипа од Скопје.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе