Tројца повредени во сообраќајка

На регионалниот пат Конче – Радовиш, во атарот на селото Ракитец кај крстосницата „Лакавица“, патничко возило „ауди А6“ со бугарски регистарски ознаки, излета од патот и удри во дрво.

Тешко е повреден возачот З.С.(35) од село Конче, Радовишко, а повредени се и сопатниците Б.Р. (22) и И.М. (34), двајцата од селото. Извршен увид на местото на настанот, соопшти МВР.

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе