Тројца мигранти од Куба фатени кај Гевгелија

Синоќа полицијата во близина на Гевгелија го привела Е. Ц. (28) од село Долно Коњари, скопско, кој управувал патничко моторно возило „бмв" со скопски регистарски ознаки, во кое при контрола се пронајдени тројца државјани од Куба, за кои по извршените проверки во службената евиденција е констатирано дека немаат остварено легален влез во државата.

Известен е јавен обвинител, мигрантите се во полициската станица Богородица за понатамошна постапка и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе