Трoјца Британци кршеле во ресторан во Неготино, а еден од нив нападнал полицаец

Полицијата во Неготино пред два дена привеле тројца државјани на Велика Британија, Џ.Л. (29), Б.С. (24) и Б.Ф. (29), затоа што се однесувале агресивно и оштетиле инвентар во угостителски објект во градот, а Џ.Л. нападнал полициски службеник кој извршувал службени дејства.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе