Три лица приведени, полицијата им нашла нож и прашкаста материја

Две лица биле приведени во Скопје откако кај нив била најдена прашкаста материја и нож.

„На 20.07.2020 во 23:45 часот на ул.„Борис Сарафов", полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Ч.(42) од Скопје, бидејќи при извршен преглед кај него бил пронајден нож.

Изминатата ноќ во 00:30 часот на ул.„Лазар Танев", полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.О.(38) од Скопје, бидејќи кај него била пронајдена прашкаста материја.

Дваесет минути подоцна, на ул.„Сава Михајлов", полициски службеници од СВР Скопје ја лишиле од слобода С.К.(29) од Скопје, бидејќи кај неа била пронајдена прашкаста материја. 

Во сите три случаи како што велат од МВР, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. 

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе