Во Визбегово

Три лица претепале дете и му го одзеле телефонот

Вчера во 17.00 часот во полициската станица Чаир, И.У.(35) од Скопје пријавил дека околу 15.00 часот во с.Визбегово, скопско, три лица физички го нападнале неговиот малолетен син и му одзеле мобилен телефон.

Вчера во 17.00 часот во полициската станица Чаир, И.У.(35) од Скопје пријавил дека околу 15.00 часот во с.Визбегово, скопско, три лица физички го нападнале неговиот малолетен син и му одзеле мобилен телефон. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе