Три лица повредени во сообраќајка во Штип

Три лица се тешко повредени во сообраќајка во Штип. Од МВР информираат дека на местото на несреќата бил извршен увид и се утврдуваат причините за несреќата. 

„На 04.12.2020 во 20:10 часот било пријавено дека во Штип на ул.„Брегалничка" се случила сообракајна незгода помеѓу патничко возило „форд мондео", управувано од 35-годишниот Д.И. од Штип и патничко возило „ауди а3", управувано од 51-годишниот Ѓ.Н. од Штип, и двете со штипски регистарски ознаки.

Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобил Ѓ.Н., а со телесни повреди се здобиле Д.И. и уште еден сопатник од возилото „ауди", А.Б.(37) од Штип, констатирани во Клиничката болница Штип. 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе