Три лица повредени во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје

Едно лице е тешко повредено, а две се здобиле со телесни повреди, во сообраќајка изутрина во 04.30 часот на автопатот Велес – Скопје кај клучката Хиподром, поради која е во прекин и сообраќајот.

Од Министерството за внатрешни работи соопштуваат дека изутрина во 04.30 часот на автопатот Велес – Скопје, кај клучка Хиподром, патничко возило хонда, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.И.(65) од Скопје, се превртело на коловозот.

Во незгодата М.И. се здобил со тешки телесни повреди, а малолетна сопатничка и Н.И.(52) се здобиле со телесни повреди, констатирани во Компекс клиники „Мајка Тереза".

Увид извршила екипа од СВР Скопје.

АМСМ во вонреден извештај изутрината во 05.35 часот информираше дека патниот правец Велес – Скопје по обиколницата кај Хиподром е блокиран поради сообраќајна незгода.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе