Три лица повредени едно потешко, во сообраќајка на патот Скопје-Тетово

Три лица се повредени, од кои едно потешко, во сообраќајна несреќа која се случила вчера, во 15,10 часот на регионалниот пат Скопје-Тетово.

Како што информираат од полицијата, во несреќата учествувале „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управуван од С.И.(56) од с.Копаница-скопско и „ауди А4“ со тетовски регистарски ознаки, управуван од С.И.(31) од Тетово.

„Во незгодата со те лесни повреди се здобиле сопатниците во возилото „фолксваген голф“ Х.И.(24), А.И.(21) од с Копаница-скопско и биле пренесени во Комплексот клиники  “Мајка Тереза“-Скопје за укажување на лекарска помош. Друга сопатничка од истото возило Ф.И.(56) од с.Копаница-скопско се здобила со тешки телесни повреди и била пренесена во Градската општа болница „8 ми Септември“ за укажување на лекарска помош“, информираат од МВР.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе