Тракторист тешко повреден во Драчево

Шеесет и четиригодишен тракторист од Скопје е тешко повреден откако изгубил контрола и илетал од патот. Известен е јавен обвинител, а увид на лице место извршила екипа од СВР Скопје.

Вчера во 13.00 часот во Скопје на пат Драчево - Планинарски дом „Караџица", трактор „стеелс" со скопски регистарски ознаки, управуван од К.М.(64) од Скопје изгубил контрола и излетал од патот. По несреќата К.М. бил пренесен во комплекс клиники „Мајка Тереза" каде од доктор му биле констатирани тешки телесни повреди, велат од МВР.

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе