Неготино

Трактор падна во провалија, двајца со тешки повреди во болница

Тракторист на возраст од 29 години од Неготино излетал од патот, се превртел и паднал во провалија. Во незгодата, соопштуваат од МВР со тешки повреди се здобиле возачот и сопатникот кој бил на возраст од 25 години. 

Според МВР, во атар на с.Калањево, неготинско, кај место викано „Орајот", се случила сообраќајна незгода во која трактор без регистарски ознаки, управуван од Ќ.Т. (29) од Неготино, излетал надвор од патот, се превртел и паднал во провалија.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле возачот и сопатникот П.П. (25) од Неготино, кои со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Клинички центар Скопје.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од полициската станица Неготино и се утврдуваат причините за сообраќајката.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе