Тафталиџе

Тинејџер со автомобил излетал од пат и се превртeл, двајца повредени

Скопјанецот П.Ѓ. (19) бил тешко повреден кога автомобилот што го управувал излетал од патот и се превртел, ноќеска во скопската населба Тафталиџе. Во сообраќајната несреќа полесно бил повреден совозачот А.Д.(18), а причината за сообраќајката биле големата брзина.

Според полицијата, сообраќајката се случила пет минути по полноќ, на крстосницата од улиците Париска и Варшавска. Автомобил „ауди“ со скопски регистерски таблици што го управувал П.Ѓ. изгубил контрола и се превртел.

Од ударот со тешки повреди се здобил возачот П.Ѓ. а полесно бил повреден сопатникот.

Двајцата со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Комплексот клиники „Мајка Тереза“.

 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе