Тетовската полиција казни 61 возач за непрописно претекнување

Во периодот од 14 до 20 часот полициски службеници од СВР Тетово спровеле акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно престигнуваат на територијата на полициската надлежност, при што санкционирани се 61 возач, соопшти тетовската полиција.

Од нив, 35 казни се изречени на територијата на Тетово, а 26 на територија на Гостивар. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, велат од СВР Тетово и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе