Сообраќајна контрола

Тетовската полиција „фати“ 19 автобуси и комбиња во пребрзо возење

Сообраќајната полиција од Тетово за време на радарската контрола спроведена утрово, а насочена главно кон автобуси и комбиња, регистрира 19 возачи кои, како што се вели во соопштението, возеле пребрзо.

„Полициски службеници на СВР Тетово денеска од 7 до 10 часот, спровеле акциска контрола на брзината со која се движат возилата надвор од населено место, пред се автобуси, комбиња и тешки товарни возила.При контролата откриени и законски санкционирани се вкупно 19 пречекорувања на максимално дозволената брзина, 14 возила со тетовски таблички и 5 возила со гостиварски таблички.На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци, а санкциониран, исто така, бил и 1 друг вид сообраќаен прекршок“, пишува во соопштението.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе