Тетовчанец нашол рачна бомба во ѕидот на старата куќа

Додека изведувал градежни работи, тетовчанец во ѕидот од старата куќа нашол рачна бомба.

„Вчера во СВР Тетово, М.М.(63) од тетовското село Ѓермо пријавил дека на 10.11.2019, додека изведувал градежни работи за уривање на стара куќа, во еден од sидовите пронашол рачна бомба.

Увид извршила екипа од СВР Тетово во содејство со Дирекцијата за заштита и спасување, чии претставници ја подигнале и транспортирале експлозивната направа за понатамошна постапка“, информираат од МВР.

Пост-ковид училиштето е иднината што ни се случува сега. За само еден миг, таа со себе ги донесе најголемите предзвици со кои се соочува човештвото на овој век.

повеќе

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе