Teшко повредено едно лице во железничка несреќа меѓу воз и патничко возило

На пругата помеѓу железничките станици Велес и Чашка, на патниот премин кај село Горно Оризари се случила сообраќајна незгода помеѓу товарен воз кој сообраќал на релација Прилеп-Трубарево и патничко возило „цитроен берлинго“, со велешки регистарски ознаки, управувано од Е.П. (46) од Велес.

Во незгодата, возачот Е.П. добил тешки телесни повреди, констатирани во Медицинскиот центар Велес. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Велес.

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе