Тешко повредено десетгодишно девојче од удар на автомобил во Тетово

Десетгодишно девојче е тешко повредено вечерва, околу 19 часот во Тетово, од удар на автомобил. Повреденото девојче со возило на итната медицинска помош е однесено во тетовската болница.

Во 18.50 часот на крстосницата на улиците „Илинденска" и „Видоја Смилевски-Бато" во Тетово, патничко моторно возило „Фиат пунто" со српски национални регистарски ознаки, управувано од 27- годишната српска државјанка М.Н. со времен престој во Тетовско, удрило во малолетничка (пешак) од Тетово, информира портпролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

Во тетовската Клиничка болница се констатирани тешки телесни повреди

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе