Tешко повредени двајца велосипедисти во Куманово и Битола

Ѓ.З. (77) од Битола вчера бил тешко повреден откако бил удрен со својот велосипед од возило „пежо 306“ со прилепска регистрација управувано од М.Ш. (21) од Горно Оризари. Сообраќајката се случила на улицата „Генерал Васко Карангелевски“. Извршен бил увид на местото на несреќата од увидна екипа од СВР Битола.

Велосипедист вчера бил повреден и на крстосницата од регионалниот пат Куманово-Свети Николе и ул.„Студена Вода“ во село Доброшане. Патничко возило „ауди“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ј.А. (21) од село Доброшане удрило во велосипед, управуван од Е.Ц. (41) од Куманово. Во несреќата, велосипедистот добил со тешки телесни повреди, констатирани во Ургентниот центар во Куманово. Извршен бил увид на местото од увидна екипа од СВР Куманово.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе