Тешко повреден пешак во Велес

Автомобил „фиат пунто“, со велешки регистарски ознаки, управувано Н.Д.(67) од Велес вчера удрил во пешакот П.Б.(86) од Велес.

Несреќата се случила на ул.„Борис Трајковски“ во Велес.

„Во незгодата, пешакот се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во Општата болница Велес за укажување на лекарска помош“, информираат од МВР.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Велес.

Лустрацијата беше непотребна и смешна фарса, неуспешна пресметка и понижување на политичките неистомисленици. За ветингот да успее, треба да ги опфати сите.

повеќе

Законски да се регулира дека за амбасадорските места ќе има интерен (во МНР) оглас и кандидирање на заинтересираните.

повеќе

Кодификацијата на бугарскиот јазик се случила цели шест месеци и 25 дена покасно од кодификацијата на македонскиот јазик.

повеќе