МВР билтен

Тешко повреден пешак во кичевско

68-годишен пешак е тешко повреден откако во него удрил „фолксваген тигуан“. 

Вчера во 16.45 часот на локалниот пат кај село Лисичани, кичевско, патничко возило „фолксваген тигуан“, со странски регистарски ознаки, управувано од Џ.Д.(47) од село Лисичани, удрило во пешакот Р.И.(68) од истото село.

Во незгодата пешакот Р.И. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Медицински центар Кичево за укажување на лекарска помош.

Увид на место на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од Полициската станица Кичево.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе