Тешко повреден пешак, го удрила кола во Куманово

Вчера попладне во Куманово, на ул.„Ѓорче Петров“ пред крстосница со ул.„Михајло Пупин“ патничко моторно возило „опел корса“ со кумановски регистарски ознаки управувано од М.Д.(60) од Куманово, удрило во пешакот Ѓ.С.(70) од Куманово. 

По незгодата Ѓ.С бил пренесен во Клиничка болница Куманово, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. 

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Куманово.

 

 

Бидејќи поради вонредната состојба не сме во можност да излеземе на стандардни протести пред Владата, нашиот протест ќе го искажеме преку социјалните мрежи и медиумите, за да се слушне и да се види за нашето незадоволство, велат голема група фризери, бербери, козметичари..., кои се едни од најпогодените од вонредната состојба и изолациите. Нивното писмо до нашата редакција го пренесуваме во целост.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе