На регионалниот пат Велес-Извор

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка

Вчера во 11,00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес-Извор, мотоцикл „јамаха", управуван од Д.С.(23) од с.Тремник-неготинско изгубил контрола и излетал надвор од коловозот. Д.С. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Општата болница Велес, каде му била укажана лекарска помош.

На местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Велес.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе