Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка кај Неготино

Рано утрово на булеварот „Маршал Тито" во Неготино се случила тешка сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фиат фиорино" со неготински регистарски ознаки, управувано од В.З. (19) од Неготино и мотоцикл „мондиал", управуван од Г.С.(20) од село Војшанци, Неготинско.

Во незгодата Г.С. добил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во ЈЗУ-Кавадарци, а потоа во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Извршен бил увид на местото на настанот.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе