Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка кај Неготино

Рано утрово на булеварот „Маршал Тито" во Неготино се случила тешка сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фиат фиорино" со неготински регистарски ознаки, управувано од В.З. (19) од Неготино и мотоцикл „мондиал", управуван од Г.С.(20) од село Војшанци, Неготинско.

Во незгодата Г.С. добил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во ЈЗУ-Кавадарци, а потоа во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Извршен бил увид на местото на настанот.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе