МВР

Тешка сообраќајка во Струга, повредени пет лица

Вчера околу 11.00 часот во Струга на ул.„Маршал Тито" се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „ауди", управувано од И.М.(36) од с.Заграчани, струшко и патничко возило „фиат",управувано од С.А.(47) од с.Подгорци, струшко, и двете со струшки регистарски ознаки. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле возачот С.А. и неговата сопатничка Н.Д.(58) од с.Подгорци, а со телесни повреди се здобил возачот И.М. и уште двајца сопатници во двете возила, констатирани во болницата „Св.Еразмо" – Охрид и Медицински центар Струга.

„Увид на местото на незгодата извршила екипа од полициската станица Струга“, информираат од МВР.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе