Тешка сообраќајка во Скопје, 19-годишник удрил во двајца пешаци

И.Б. (19) со возило „фиат пунто“ вчера на крстосницата од улиците „Војдан Чернодрински“, „Славеј Планина“ и „Кримска“ во Скопје, удрил во пешаците А.Ш. (44) и Х.Ш. (18), двајцата од Скопје.

Тешки телесни повреди добил А.Ш., а со телесни повреди се здобила Х.Ш.. Со возило на Итна медицинска помош тие биле пренесени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, каде им била укажана лекарска помош.

Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе