Во близина на Линц

Тешка сообраќајка во Австрија, двајца македонски граѓани се потешко повредени

Македонското Министерство за надворешни работи потврди дека во сообраќајната несреќа што се случила утрово во близина на Линц, Австрија, осумина македонски државјани се повредени, од кои двајца потешко кои не се во животна опасност.

Во автобусот имало 18 македонски државјани. Сообраќајната несреќа се случила меѓу македонски автобус и товарен камион во близина Линц, Австрија.

Австриските медиуми јавуваат дека сите повредените се згрижени во болница, а поради несреќата бил затворен и автопатот кон Линц. Според полицијата, до несреќата дошло кога автобусот од Македонија застанал поради дефект, а во него удрил камион натоварен со дрва.

По сударот се превртела кабината на камионот при што возачот останал заробен. Биле ангажирани спасувачки екипи и тешко повредениот возач бил пренесен со хеликоптер во болница.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе