Teшка сообраќајка на патот Скопје-Блаце

Три возила учествувале во тешката сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Скопје-граничен премин Долно Блаце при што потешко било повредено едно лице.

Во сообраќајната несреќа учествувале патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.К. (44) од Скопје, „сеат алхамбра“, со скопски регистарски ознаки, управувано од И.А. (40) од Скопје и товарно возило влекач „волво“, со косовски национални ознаки, со полуприколка, управувано од С.Е. (49) од село Страчинци, скопско. Во несреќата И.А. добил тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.НаумОхридски“. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе