Teшка сообраќајка на патот Скопје-Блаце

Три возила учествувале во тешката сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Скопје-граничен премин Долно Блаце при што потешко било повредено едно лице.

Во сообраќајната несреќа учествувале патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.К. (44) од Скопје, „сеат алхамбра“, со скопски регистарски ознаки, управувано од И.А. (40) од Скопје и товарно возило влекач „волво“, со косовски национални ознаки, со полуприколка, управувано од С.Е. (49) од село Страчинци, скопско. Во несреќата И.А. добил тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.НаумОхридски“. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе