Тешка сообраќајка на патот Прилеп-Битола, маж починал на лице место

Eдно лице почина, а четворица се повредени при сообраќајна несреќа која се случила вчера на патот Прилеп-Битола.

Како што информира МВР, вчера во 12:40 часот било пријавено дека на магистралниот пат Прилеп-Битола кај село Тополчани се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „опел астра“ со беровски регистарски ознаки, управувано од 60-годишниот Ѓ.М. од Берово, и патничко моторно возило „цитроен берлинго“ со битолски регистарски ознаки, управувано од 46-годишниот З.С. од Битола.

Во незгодата на местото на настанот починал З.С. Со тешки телесни повреди се здобил сопатник-малолетник од возилото „Опел астра“, а со телесни повреди се здобиле возачот и уште двајца сопатници од истото возило кои биле пренесени во Клиничката болница Битола за укажување на лекарска помош. Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Прилеп.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе