Тешка сообраќајка на патот Миладиновци-Штип

Две лица се повредени во сообраќајката што вчера се случила на патот Миладиновци–Штип меѓу патничките возила „опел вектра“ и „фолксваген голф“.

Н.Д. (41) од Струмица бил возачот на „опелот“, а Р.М. (60) од село Дабиле управувал со „голфот“. Во болницата во Штип Р.М. бил однесен со тешки телесни повреди, а телесни повреди добила и сопатничката од истото возило Н.М. (56) од Дабиле и Н.Д.

На местото на настанот увид бил извршен од увидна екипа од полициската станица Свети Николе. 

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе