Тешка сообраќајка кај Кичево, едно лице загина

Teшка сообраќајна несреќа се случи денеска на магистралниот пат Кичево – Охрид, во која животот го загуби едно лице.

„Нешто после 14 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид во близина на селото Добреноец се случи тешка сообраќајна незгода во која учествувале две возила со кичевски ознаки, едното е „фолваген пасат”, а другото е „сузуки марути”. Во сообраќајката едно лице го загуби животот, а има и повредени. Во моментов се врши увид предводен од јавен обвинител и полициски екипи. Има застој во сообраќајот во двата правци и се прави напор сообраќајот да се пушти барем во еден правец“, изјави портпаролот на СВР - Охрид, Стефан Димоски.

 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе