Тешка сообраќајка на македонски автобус во Хрватска, тројца загинати, повеќемина повредени

Три лица загинаа во тешката сообраќајна несреќа која утрово се случила при излетување од автопатот на автобус со македонски регистарски таблички кај Славонски Брод, Хрватска. Во несреќата биле повредени десетина лица, јави Дневник.хр.

Несреќата се случила утрово во 6,20 часот во близина на наплатната рампа кај Славноски Брод. Во тек е увидот на полицијата по што ќе се знае причината за оваа тешка сообраќајка.

Следува поширок извештај.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе