Teшка сообраќајка на регионалниот пат Прдејци-Смоквица

Синоќа К.А. (22) од село Негорци, гевгелиско управувајќи со патничко моторно возило „голф 5“ со гевгелиски регистарски ознаки, излетал од патот меѓу селата Прдејци и Смоквица.

По незгодата, К.А. бил пренесен во Општата болница- Гевгелија, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од полициската станица Гевгелија.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе