Тешка сообраќајка кај клучката за „Приштина“, три лица завршија во болница

Синоќа на обиколницата „Пријателство", во близина на клучката за Приштина, се случила сообраќајна незгода вокоја три лица билеповредени и завршиле во градската болница „8 Септември".

Сообраќајката се слуќила помеѓу патничко  возило „фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, управувано од З.К. (38) од Скопје и патничко возило „рено“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.Ј. (24) од Скопје.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот од возилото „рено“, Љ.Ј. (24) од Скопје, a телесни повреди добиле двајцата возачи.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе