Тепачи од Љубин претепале едно лице, побегнале и предизвикале сообраќајка

Вчера околу 15 часот во Скопје на булевар „8 Септември", во близина на крстосницата со булеварот „Илинден", С.С. (19) од Скопје, управувал патничко возило „пежо" со скопски регистарски ознаки и бил пресретнат од возило „даеву рејсер" исто така со скопски регистарски ознаки. Од возилото „даеву" излегле И.С. (19), Ш.С. (27) и М.С. (21), сите од село Љубин, кои најверојатно поради нерасчистени должничко доверителни односи физички го нападнале С.С., му го одзеле возилото и избегале.

С.С. по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

Двајца од напаѓачите, бегајќи со возилото „даеву“, управувано од Ш.С., движејќи се со голема брзина во село Сарај на улица „1724“, удриле во патничко моторно возило „волксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки. М.С., сопатник во возилото ,,даеву рејсер“ и возачот добиле повреди. На неколку метри од местото на незгодата патничко моторно возило „пежо“ управувано од третиот напаѓач И.С. (19) удрило во бетонски ѕид .

Полицајци од ПО-Сарај ги привеле И.С., Ш.С. и М.С. и се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот, соопшти МВР.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе