СВР Велес казни 14 возачи за непочитување на пешаци

Полициски службеници на СВР Велес денеска од 11 до 15 часот изрекоа 14 мерки против возачи кои не пропуштиле пешак на пешачки премин, соопштија од МВР и додаваат дека во рамките на овие активности биле откриени и санкционирани и 24 други видови сообраќајни прекршоци, кои биле заокружени со соодветни поднесоци.

Фото: Пиксабеј

Од таму посочуваат дека и во наредниот период ќе продолжат со вакви и слични активности и апелира до возачите да ги пропуштаат пешаците односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе