Прекинато масовно собирање - ќе има кривични пријави

Свадба со 300 гости и цел оркестар во струмичко Банско - свадбарите бегале од полицијата

Свадбата во селото Банско, која вчера ја прекина полицијата, била организирана на отворено, со цел оркестар и пејач, а просторот каде се организирала свадбата бил блокиран од двете страни со автомобили неколку часови. Свадбената веселба била организирана денски, а свадбарите бегале кога се појавила полицијата.                        

„Полициски службеници од СВР Струмица вчера, по претходна пријава, извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско организирале свадбена веселба на нивниот син Е.И.(26), на која присуствувале околу 300 гости, со што постапиле спротивно на член 206 од Кривичниот законик“, информира МВР.

Свадбата била прекината, а по целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

За настанот бил известен Јавен обвинител.   

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе