Србин најден мртов во стан во Скопје

Триесет и шестгодишниот Н.П. од Србија со престој во Скопје бил пронајден мртов вчера во стан на ул. „Орце Николов“, информира МВР.

Од страна на лекар била констатирана смрт без траги на насилство.

Увид бил извршен, а по наредба на јавен обвинител телото било дадено на обдукција.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе